Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri, Kanlı ishal şiddetli karın ağrılarına sebep olan bir hastalık olarak bilinmektedir. İstenmediği veya gerekmediği halde dışkılama sorunu, bağırsakta yaralar oluşması, makattan kan gelmesi gibi birçok belirtisi vardır. Dizanteri bağırsakların iltihaplanmasına neden olduğu bilinmektedir. Dizanteri adıyla anılan hastalık genellikle bakteri ve virüsler sonucu insanlarda görülmektedir. Dizanteri hastalığının belirtilerinden olan iltihaplanma genellikle kolon bağırsaklarında etkin olduğu bilinmektedir.

Dizanteriden bulaşan virüsler genellikle yiyecek ve içeceklerden yani kısacası ile ağız yoluyla bulaşmaktadır. Ağız yoluyla bulaşması dışında temas veya dokunma yöntemiyle de dizanteri bulaşabilmektedir. Dizanteri bozulmuş maddelerin vücut tarafından emilimini ve vücudun çok fazla derecede su, mineral ve yararlı şeyleri kaybetmesine neden olur. Bu da insan sağlığını oldukça kötü bir şekilde etkileyecek bir olaydır. Dizanteri adıyla anılan hastalık bağırsaklara ciddi hasarlar verdiği bilinmektedir.

Dizanterinin insanda görülmesi neden olur?
  • Dizanterinin insanda görülmesine genellikle tek hücreli organizmalar sebep olmaktadır. Tek hücreli organizmaların yanında dizanteriye parazitik solucanlar da sebep olabilir.
  • Basilli dizanterinin oluşmasının nedenlerinden biri de hijyenik olmayan ve temiz olmayan yiyecekler ve içeceklerdir.
  • Amipli dizanterinin oluşmasının nedeni ise yine her zaman ki gibi temiz olmayan ve hijyenli olmayan sular ve tuvaletler yoluyla oluşmaktadır.
Dizanterinin belirtileri nelerdir?
  • En çok bilinen belirtisi hastalık ilerledikçe şiddetlenen ve artan şiddetli karın ağrısı adlı şikâyettir. Tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabilecek bir hastalıktır dizanteri.
  • Bir diğer belirtisi kas kramplarının çok fazla olması durumudur.
  • Genellikle kanlı ve iltihaplı ishal durumuna yakalanırlar.
  • Ateş ve titreme durumu görülmektedir.
  • Bir diğer belirtilerinden biri de bulantı olayı ve kusma olayıdır.
  • Başka bir belirtisi de insanda halsizlik durumudur.
Dizanteri bağırsakları etkilediği için karın ağrılarına ve kramplarına sebep olmaktadır. Dizanteride oluşan karın ağrısının sebebi ise bağırsaklarda iltihaplanma olayı görülmesidir. Dizanteri olan kişilerde vücut kendisini istila eden organizmalarla savaştığı için doğal olarak insanda ateşin yükselmesi ve titreme olayı görülmektedir. Dizanteri insan vücudunda iltihaplanmalardan dolayı zehirlenmelere sebep olabilir. Bu yüzden bulantı ve kusma olayına sebep olabilmektedir. Dizanteri vücudun hem organizmalarla savaşması hem de diğer gösterdiği belirtiler yüzünden insanda bitkin düşmeye ve halsizliğe sebep olmaktadır. Dizanteri bağırsakla alakalı bir hastalık olduğu için dizanteri olan insan doğal olarak ishalde olur ve insanda sık tuvalete çıkma isteği artar.

Dizanteri tanısı nasıl konulur?

Dizanterinin tanısı hastanın anlattığı belirtilere göre verilmektedir. Eğer anlattığı belirtiler dizanteri yönünde ilerliyorsa doktor hastaya fiziksel bir muayene yapar. Daha sonrasında doktor hastadan dışkı tahlili ve kan tahlili ister. Bu tahlillerin sonucuna bakarak hastanın dizanteri hastalığına yakalanıp yakalanmadığını anlar ve bu sayede teşhisi koyabilir.

Dizanteri tedavisi nasıl yapılır?

Dizanterinin tedavisi hem ilaçlar sayesinde hem birkaç ilaçsız yöntemle tedavi edilebilir. Dizanteri tedavi yöntemleri 3'e ayrılmaktadır.

Antibiyotik ve Antiamip tedavisi: Doktorlar hastanın testlerinden sonra hastalığa sebep olan bakteriye göre ilaçlar vermektedirler. Bu ilaçlar antibiyotik ve antiamip ilaçlarıdır. Bu ilaçlar dizanteri tedavisinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Rehidrasyon tedavisi: bu tedavi yöntemi ağız aracılığıyla yapılmaktadır. Dizanteri olan kişi ishal olduğundan çok fazla mineral ve su kaybetmiş olduğundan kaybetmiş olduğu suyu ve minerali tekrar vücuda kazandırmaya çalışılır.

Antiromatizmal ilaçlar: Diğerlerine göre daha hafif düzeyde olan bu ilaç ekonomisi de daha hafiftir. Bu ilaçlar hastalığın seyrine göre doktor tarafından reçete ile yazılmaktadır.

Dizanteri hastalığına karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

Dizanteri kirlilikten ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Dizanteriden korunmak için hijyenli olmaya ve temiz olmaya özen gösterilmelidir. Kişisel bakıma ve marketten aldığımız gıdaların temiz ve hijyenli olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Ellerimizi her tuvaletten çıktığımızda düzenli olarak yıkamalıyız. Ayrıca kullandığımız tuvaletlerimizi temiz ve hijyenli tutmalıyız. Eğer dışarıda isek ve tuvalette pisse o tuvalette fazla kalmamalıyız. Temiz ve hijyenli olup olmadığına güvenemediğiniz yerlere eşyalarınızı ve yemeklerinizi koymamalısınız ve oralarda yemek yememelisiniz. Üzüm yaprağı yemek dizanteriyi önlediği bilinmektedir ve dizanteri olan kişilerin iyileşmesine de yardımcı olmaktadır. Ayrıca üzüm yaprağının yanında nane çayı, papatya çayı gibi bitkisel takviyelerde dizanteriyi önleyip dizanteri olan kişilerin de hastalıklarının bir nebze iyileşmesini sağlayabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dizanteri Bulaşıcı mı?

Dizanteri Bulaşıcı mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanlı Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi

Kanlı Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri Nedir?

Dizanteri Nedir?

Amipli Dizanteri Nasıl Bulaşır?

Amipli Dizanteri Nasıl Bulaşır?

Dizanteri Nasıl Bulaşır?

Dizanteri Nasıl Bulaşır?

Akut Amipli Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi

Akut Amipli Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi