Dizanteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Dizanteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri Hastalığı

Dizanteri, bulaşıcı bir hastalık olup bakteriyel, paraziter veya viral nedenlerle ortaya çıkabilir. Genellikle kanlı ishal ile seyreden bu hastalık, özellikle sıcak bölgelerde daha sık görülmektedir.

Dizanteri Hastalığının Belirtileri

 • Şiddetli karın ağrısı
 • Halsizlik
 • Yüksek ateş
 • Kanlı ishal
 • Baş ağrısı
 • Kusma
Dizanteri hastalığı, genellikle şiddetli ishal ile seyreder ve bu durum vücutta aşırı sıvı kaybına yol açar. Aşırı sıvı kaybı, vücut direncinin düşmesine, halsizliğe ve baş ağrısına neden olmaktadır. Dizanteri hastalarında sıvı dengesine dikkat edilmelidir; ishal ile kaybedilen sıvı ve elektrolitler en kısa sürede yerine konulmalıdır.

Hastalığın yayılmasında çevresel bulaşmalar önemli bir rol oynamaktadır. İyi yıkanmamış yiyeceklerin tüketilmesi ve ellerin yemeklerden önce yıkanmaması dizanteri hastalığına yol açabilir. Özellikle marul, lahana ve maydanoz gibi yeşil sebzelerin iyi yıkanmaması, paraziter yumurtaların vücuda alınmasına neden olabilir. Bu parazit yumurtaları bağırsaklara yerleşip burada gelişip üreyerek kanlı ishale neden olmaktadır. Bu nedenle içme suyu temizliğine, el ve gıda temizliğine özen göstermeliyiz.

Dizanteri Hastalığının Çeşitleri

 • Amipli Dizanteri
 • Basilli Dizanteri
Dizanteri hastalığı, mikroorganizmanın kaynağına göre ikiye ayrılır. Amipli dizanteri, Entamoeba histolytica adlı bir protozoon tarafından oluşturulurken, basilli dizanteri ise Shigella dysenteriae türü bir bakteri tarafından sebep olunur. Her iki dizanteri türü de yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı ve kanlı ishal ile karakterizedir.

Dizanteri Hastalığının Tedavi Şekilleri

 • Serum Tedavisi
 • İlaç (Antibiyotik) Tedavisi
 • Vitamin ve Mineral Takviyesi
Dizanteri hastalığının tedavisinde, ishale bağlı sıvı kaybının yerine konulması önemlidir. Hastalara serum verilerek ve bol bol sıvı tüketilerek sıvı kaybı telafi edilmeye çalışılır. Hastalığın etkeni olan mikroorganizmanın türüne göre antibiyotik veya paraziter ilaç tedavisi uygulanır. Bu ilaç tedavisi genellikle bir hafta sürer. Ayrıca, sıvı kaybı ile kaybedilen vitamin ve minerallerin geri kazanılması için vitamin ve mineral tabletleri destekleyici olarak alınmalıdır.

Dizanteri hastalığı oldukça bulaşıcıdır. Bu nedenle hasta kişilerle temasta bulunmamak ve kişisel eşyalarını kullanmamak gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dizanteri Bulaşıcı mı?

Dizanteri Bulaşıcı mı?

Dizanteri Nasıl Bulaşır?

Dizanteri Nasıl Bulaşır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Amipli Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Amipli Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Dizanteri İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Dizanteri Nedir?

Dizanteri Nedir?

Akut Amipli Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi

Akut Amipli Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi

Amipli Dizanteri Nasıl Bulaşır?

Amipli Dizanteri Nasıl Bulaşır?